Magazín: Jak vypadá interiér podle Zenu?

Jak vypadá interiér podle Zenu?

01. dubna 2015 Rubrika: Tipy pro bydlení

Jak se vůbec pozná interiér, který je zařízen podle Zenu, odnože budhismu původem z Číny? V Japonsku Zen míří k meditaci, ale v interiérovém designu znamená harmonii, relaxaci a vyváženost.

interier-ve-stylu-zenu-design
zdroj obrázku: pinterest.com

Charakteristika

Interiérový design, který se inspiruje Zenem, není tak úplně samostatným stylem. Nemá jednotná pravidla a často ho lze zaměnit za minimalismus, který operuje s čistými liniemi a jednoduchostí. V Zenu se více jedná o aranžování věcí a vytváření určité atmosféry, která účinně zabraňuje stresu a stereotypům. Žádný takový interiér se neobejde bez živých rostlin, které by se měly nacházet v každé místnosti!

jednoducha-kuchyn-ve-stylu-zenu
zdroj obrázku: pinterest.com

Barvy a materiály

Tento (ne)styl designu je známý především neutrálními barvami, které nedráždí okolí. Do interiéru se hodí šedá, bílá, béžová nebo tmavě zelená. Tyto odstíny mají za úkol snížit všechny ruchy kolem, navodit realaxaci a klid. Propojení materiálů a barev je velmi důležité, aby vznikla určitá kontinuita mezi stěnami, nábytkem i podlahou.

Co se týče materiálů, kopírují stejný princip jako barvy. Musí být hlavně pohodlné a zachovávat čisté linie. Jednou z hlavních věcí, která v takovém interiéru nesmí chybět, jsou závěsy. Ty mají poskytnout soukromí, blokovat rozmary počasí a redukovat zvuky zvenčí. Do interiéru se perfektně hodí hlavně dřevo.

loznice-ve-stylu-zenu
zdroj obrázku: pinterest.com

Svícení

A jak je to v Zen interiéru se svícením? Pro úplnou relaxaci se doporučují vyměnit zářivá světla za tlumená, nejlépe přírodní, jako jsou svíčky. Nezaměřujte se pouze na jeden druh svítidel, ale pořiďte odlišné tvary např. stolních lamp a rozmístěte je po celém prostoru. Snažte se vyhnout jednomu přímému světlu, které pronikne do každého koutu interiéru. Zkombinujte již zmíněnou stolní lampu s lamopou stojací i světýlky, která rozvěsíte po nábytku.

pracovni-stul-zen-design
zdroj obrázku: pinterest.com

Nábytek

Jak už bylo zmíněno v jednom z přechozích odstavců, Zen se neobejde bez nábytku, kterému dominují čisté a jednoduché linie. Zkuste se vyhnout komplikovaným detailům, záhybům a přemíry ornamentů. Nábytek by měl být jistě kvalitní a vyroben z přírodních materiálů. Vyhněte se také přemíře dekorací, které mohou odvádět naši pozornost od podstaty věci.

Štítky: Design, Designové dekorace, Interiérové dekorace, Osvětlení a svítidla

Veronika Březinová

Veronika Březinová

Kutnohoračka zamilovaná do dobrých knih, svíček, horké kávy a pohodlných křesel. Nejraději píšu o designových doplňcích a obecně věcech, které dokáží zútulnit a rozzářit každý interiér.

Mohlo by vás zajímat

Zútulněte si svou zahradu pomocí květnaté louky

14. srpna 2017

Bydlete jako Frodo z Pána prstenů

16. května 2017

Hody hody doprovody

09. dubna 2017

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

RUBRIKY

ARCHIV ČLÁNKŮ